Chemická rozprávka

Chemická rozprávka 

 

Periodická tabuľka prvkov je zaujímavá dedinka, v ktorej sa to hemží ako v úli. Tu sa vadia, tam zas smejú, robia ohňostroj a predovšetkým si ako straky kradnú valenčné elektróny. Prvky sú jednoducho veselá kopa.

V ulici Prvá Perióda sú len dva domy. V prvom sa usalašil Vodík, veselý a výbušný, no niekedy roní krokodílie slzy, keď mu Kyslík pri chemickej reakcii ukradne všetky elektróny. Potom si búcha hlavu o múr, že nemá väčšiu elektronegativitu. V druhom domčeku býva ako páv pyšné Hélium. Piští si ako myš, že je ľahšie ako vzduch a vie dvíhať vzducholode.

V Druhej Perióde je viac domčekov. Prvý patrí Uhlíku. Často je v excitovanom stave a nevie sa zmestiť do kože. Jeho sused Dusík ho musí vtedy ochladiť, a potom je už krotký ako baránok a užitočný ako včela. Kyslík je zas veľký zbojník. Pri tvorení oxidov a kyselín – tých je ako maku – kradne atómom elektróny. Je pri tom prefíkaný ako líška. Fluór má z celej dediny najbelšie zuby, lebo je miestnym zubárom. Neón je zas periódny lampár.

V ulici Tretia Perióda prvý býva Sodík, potom Horčík, Hliník, Fosfor, Síra a Chlór. Sodík je kamarát Chlóru, lebo soľ je vždy nad zlato. Hliník je užitočný kov, ale produkuje červeno-oranžový kal, ktorým robí zlú krv ostatným. Fosfor je lenivý ako voš. Iba svieti. Niektoré prvky to využívajú na opaľovanie. Síra ako na páse robí delostrelecké pokusy, ale stále trafí akurát capa. Navyše páchne ako pokazené vajce.

V Štvrtej Perióde vládnu traja konzuli – Triáda Železa. Vždy kujú železo za horúca, ale momentálne kujú pikle proti známemu  travičovi menom Arzén. On napokon na to doplatil sám – kto druhému jamu kope, sám do nej spadne. Meď je hlavný elektrikár a spojár dediny.

V ulici Piata Perióda vládne Triáda ľahkých platinových kovov a v Šiestej Perióde Triáda ťažkých platinových kovov. Osmium, Irídium, Platina a Zlato sú také ťažké, že ohýbajú priečky periódy.

Zlato a Striebro sú aj klenotníci. U nich sa to len tak blyští. Ortuť je meteorológom. Predpovedá počasie ako rosnička. Cín je hrnčiar a Olovo zbrojár. Každý si tu hľadí svojho.

V ulici Siedma Perióda je samá jadrová reakcia a samý výbuch. Atómy sa ostreľujú neutrónmi a ostatným to pije krv. Sú ako dvaja kohúti na jednom smetisku.

Takto si spolunažívajú milé prvky v svojej dedinke, žartujú a tešia sa navzájom. Aj sám Mendelejev by sa tešil.