O tom, ako sa slimák Peťo rozdelil o cenu

O tom, ako sa slimák Peťo rozdelil o cenu

Bol raz jeden slimák, ktorý sa volal Peťo. V jednu sobotu sa mala uskutočniť veľká súťaž v behu, do ktorej sa s radosťou zapojil aj Peťo so svojimi priateľmi. V ten deň s ním prišli aj Lienka Lenka, mravec Frederik a včielka Slávka.

Preteky sa mali začať presne o desiatej hodine. Partia však dorazila na miesto o čosi skôr. Ručičky na hodinkách ukazovali pol desiatej. Preteky sa odštartovali, keď začali trúbiť červené mravce. Tri, dva jeden…, idemeeeee.

Bolo to veľmi napínavé. „Zatiaľ v čele vedie mravec Frederik…“, kričal na plné hrdlo opičiak, ktorý súťaž moderoval, až mu sliny lietali z úst. Čoskoro ho však predbehla lienka Lenka. Jej radosť však netrvala dlho. Odrazu sa včielka Slávka tak rozbehla, že predbehla mravca Frederika a dokonca aj lienku Lenku. Slimák Peťo, udychčaný, spotený, až mu z domčeku tieklo ostal visieť na samom konci. „No čo už…“ pomyslel si. V tom ho však niečo postrčilo a raketovou rýchlosťou sa posunul o celý meter ďalej. V tej chvíli sa slimák Peťo odrazu ocitol ako prvý pred všetkými. „Jupí…“ kričal od veľkej radosti.

Opičiak neveriac vlastným očiam kričal, čo mu len hrdlo ráčilo: „Do toho, do toho, ešte kúsok. Slimák Peťo sa doplazil do cieľa ako prvý. „No predstavte si. Vyhral som! To je neuveriteľné.“ Radoval sa slimák Peťo.

Odrazu si všimol, že jeho traja kamaráti mravec Frederik, lienka Lenka a včielka Slávka veľmi zosmutneli. „Nechápem, prečo im z tváre zmizol úsmev. Veď som predsa vyhral zlatý pohár.“ pomyslel si. V tom si však uvedomil jednu dôležitú vec, ktorú ho naučili jeho rodičia, že nie je dôležité vyhrať. Stačí sa zúčastniť sa.

Slimák Peťo dostal skvelý nápad. „Kamaráti moji, viem, ako sa cítite. Aj ja som niekedy smutný. Preto som sa rozhodol, že sa s vami o môj pohár podelím. Veď nie je dôležité vyhrávať.“ V tom ho mravec Frederik, lienka Lenka i včielka Slávka tak objali, že mu skoro praskol domček. Slimáčik vzal pohár, rozbil ho a každý si z neho vzal jeden kúsok, ktorý sa mu najviac páčil. Tak sa končí náš krásny príbeh o tom, ako sa slimák Peťo rozdelil o víťazstvo so svojimi kamarátmi. Nie je totiž vôbec dôležité vždy za každú cenu vyhrať. Dôležité je zapojiť sa a vždy držať spolu, nech sa robí, čo sa chce.

Hlasovanie

Ďakujeme za váš záujem, hlasovanie už bolo ukončené.