Mokrá rozprávka

Kde bolo – tam bolo, bol raz jeden tmavosivý obláčik. Bol taký tmavý, že každý vedel: chystá sa dážď. V tento zamračený deň sa narodila malá kvapôčka Katka. Bola milá, veselá, smiešna. Mala čierne vlásky a huncútske modré oči. Spolu s ňou sa v ten deň narodili aj jej sestričky a bračekovia.
Kvapôčka Katka mala veľmi zvedavú povahu, preto sa rozhodla, že bude cestovať po svete. Chcela vidieť ako žijú ľudia. Z obláčika sa na nich napozerala veľakrát a dlho-dlho. Bola tiež zvedavá, ako sa chovajú ľudia k vode, čiže k nej, pretože aj ona bola voda. I keď len malá kvapka. Precestovala Afriku, Anglicko, Španielsko, Ameriku a prišla aj na maličké Slovensko. Zistila dôležité veci. Ľudia bez vody nemôžu existovať. Samotné ľudské telo tvorí v 60-tich %-ách voda. Potrebujú ju na varenie, umývanie, pitie, kúpanie. Dozvedela sa aj to, že 1,7 % vody je na Zemi trvale zamrazená. Z dostupnej vody môžu ľudia využívať iba tri desatiny.


Smutne sa dozvedá, že miliardy litrov denne sa spotrebuje na splachovanie. Ale dobrá správa je, že pitná voda na Slovensku patrí k najkvalitnejším na svete. Ďalšia smutná skutočnosť je, že sú ľudia na Zemi, ktorí používajú zdroje pitnej vody kontaminované fekáliami. Jeden z piatich ľudí na Zemi nemá prístup k pitnej vode. Nepochopila, že keď ľudia tak veľmi potrebujú vodu, prečo s ňou takto narábajú. Znečisťujú, plytvajú.
Bola rozhodnutá, že niečo musí urobiť. Potrebuje k tomu len toho najmúdrejšieho človeka na svete. Ale kto to je? Opýtala sa svojich bračekov a sestričiek. Braček Patrik povedal, že najmúdrejší je ten, kto je taký múdry, že svoju múdrosť odovzdáva ďalej iným. A to je učiteľ v škole.
Kvapôčka Katka sa rozhodla, že pôjde do školy a opýta sa učiteľa, čo by mohli robiť, ako pomôcť celému svetu. V škole našla peknú, milú a láskavú pani učiteľku. Spolu sa porozprávali o probléme a prišli na nápad. Pani učiteľka s deťmi nakreslí veľa-veľa plagátov a kvapôčka Katka spolu so svojimi bračekmi a sestričkami ich rozsype po celom svete. Bude padať plagátový dážď, ktorý pripomenie ľuďom, že voda je nesmierne dôležitá a treba ju chrániť, šetriť ňou, neznečisťovať ju. Veď čo by bolo so Zemou bez vody? Patrí medzi najdôležitejšie veci na svete. Voda hýbe svetom, nie ostatné poklady. Voda je poklad.

Hlasovanie bolo ukončené!