Radosť v rodine

Už sa blížia Vianoce. Všetci sú už nahodení do vianočnej nálady. No naozaj, všetci. Ľudia, zvieratá a aj veci! Už sa všetci obliekli do vianočného. V každom domčeku každú nedeľu potichu horí sviečka. Deti už začali písať list Ježiškovi. Začíname si spievať koledy a na domoch sa ligoce výzdoba. No a práve tento príbeh, ktorý vám chcem vyrozprávať, sa stal v decembri.

Raz za siedmimi dolami, za siedmimi horami, v jednej dedinke pod horami bývali dve sestry, Betka a Kvetka. Včera večer napadol prvý sneh. Hneď poobede, ako prišli zo školy, išli si stavať snehuliakov. Obidve si ich stavali veľmi rady. Rodinka bola chudobná, mali len na pár krajíčkov chleba. Rodičom bol vzácny smiech ich dvoch dcér, no báli sa, že keď ich dcéry opustia, zostanú sami a z chalúpky sa vytratí ten smiech. Jedného dňa ich otec odišiel za prácou, aby uživil svoju rodinu. Sestry dlho smútili za ockom, no po týždni sa ako tak pozbierali a udržiavali slzy a smútok v očiach. Dni sa míňali a čoraz viac snežilo.

Asi po týždni sa otec vrátil. Sestry boli strašne šťastné, že sú všetci spolu. Objali ocka a išli sa spolu navečerať. Po večeri im otec prečítal rozprávku o princeznách a vílach. Vianoce sa blížili a tak rodina išla nakúpiť veci na cesto na medovníky. No a asi po týždni otec znova odišiel. A sestry zasa zosmutneli. Ale mama im po chvíli povedala, čo ona robievala, keď jej v mladosti bolo smutno. Sestry pozorne počúvali. Rozprávala im o tom, ako tvorila básničky. Aha. Tak poď Betka. Sadli si teda ku stolíku a začali rozmýšľať. No a nakoniec napísali takúto báseň:

V chalúpke smutno nám je
Nikto sa už v nej nesmeje.
Aj keď mamina nám vždy dobrú radu dá
bez ocina sa to vydržať nedá.

Mamička nám povedala, že by to mohlo zabrať, aj keď je báseň smutná. A tak sestry si báseň čítali a ani sa nenazdali a ocko prišiel zas. Keď prišiel, povedal im, že keď príde nabudúce už budú Vianoce. A tak sa sestry potešili. Ale týždeň ubehol strašne rýchlo a otec zasa odišiel. No sestry sa strašne báli, že zapadne do snehu. A tak si znova napísali básničku – veselú. A začali písať. Napísali takúto veselú báseň:

Otecko sa o dva týždne vráti zas
budeme prežívať krásny čas.
Budeme sa stále hrať
a dobre sa budeme mať.
Zakaždým k nám príde,
veď pre nás tam ide.

Sestry dali mamine prečítať list. No a mamina im povedala, že keď ocko príde a prečíta si to, bude nadšený. Betka a Kvetka boli veľmi rady. Mami, to je super!

Týždne ubehli a ocko sa vrátil. Jaj. Ocko! Pozri, napísali sme ti básničku. Vy moje zlatíčka. Zarobil som 6666 eur. Fakt?! Ocko, to si môžeme kúpiť aj dom. Áno takže sa to oplatilo. Prišla mamina. Takže dievčatká, ten smútok bol zato. Dievčatá odpovedali, že bol. Tak a už teraz budeme spolu. Áno. A asi o minútu im ocko povedal že, sa musia ešte porozprávať. Sestry sa zatiaľ hrali vonku na snehu. O chvíľu ich mama zavolala naspäť. Dievčatá vlastne zistili, že hneď na druhý deň sa budú sťahovať do poschodového domu v najbližšom meste. Večer mamina začala baliť oblečenia a malé veci. Dala ich do veľkých vriec. Hneď ráno, keď sa zobudili, išli sa poobliekať, umyť sa, učesať a už sa tešili na nový dom. Ale ešte rodičia spali. Dievčatá stávali skoro, lebo sa na nový dom strašne tešili. A keď sa nudili, tak si napísali ďalšiu básničku. Takúto:

Na Vianoce budeme bývať v meste,
pôjdeme tam po dobrej asfaltovej ceste.
Nie po poľnej ceste
iné to bude v meste.
Bude tam menší pokoj , ale to nevadí
mnoho výhod to napraví.
V meste na Vianoce
stromček sa šťastím ligoce.

Dievčatám táto básnička zabrala dosť času a ani si nevšimli, že rodičia už bol oblečení, umytí a učesaní. A tak teda ocko zavolal veľké auto, aby im do mesta doviezol nábytok. Celý deň rodičia mali robotu a dievčatá sa nudili. A napísali ďalšiu básničku. Takto znela.

My sme sestry dve,
na Vianoce sa tešíme.
Ocko nové pyžamo dostane
a celý večer v ňom už zostane.
Mamka dostane rukavice
na ktorých sú veverice.

Moja mladšia sestra Betka
pri každom darčeku sa jej objaví láska všetka.
No a ja, jej sestra Kvetka
mne stačí dobrá Betka.
Niekedy je to s ňou horor
toto mi prosím Betka napísať dovoľ.

No a rodičia urobili svoju prácu no a dievčatá už išli spať. Veď zajtra je Štedrý deň !

Ráno dievčatá zobudilo množstvo áut. Celá rodina sa zobudila takmer rovnako. Tešili sa na celý deň. Boli kúpiť stromček a ozdobiť ho. Jaj! To bol ale krásny stromček. Dievčatá sa hrali a hrali. Až večer si sadli ku krásne prestretému stolu. Mamina akurát dokončila štedrovečernú večeru. Dievčatá však boli napäté a mysleli len a len na darčeky. No už im poriadne škŕkalo v žalúdku. Večeru všetci dojedli a tešili sa na darčeky. Ocko dostal ponožky, mamka ponožky. A deti dostali nejakú guľu. Na obale si prečítali, že majiteľom guli ukáže toho, za kým je majiteľovi smutno. Tak tomu sa Betka s Kvetkou potešili. Keď im bude za ockom smutno, tak im ho guľa ukáže. Boli z toho darčeka také šťastné, ale zároveň im bolo ľúto že ho nemôžu hneď teraz vyskúšať. A mamička im navrhla, že guľa im môže ukázať napríklad kamarátky z dediny. Tak teda sa pustili do roboty. Obidve začali myslieť na Milku. Ich najlepšiu kamarátku z dediny. Guľa im Milku ukázala a oni presne vedeli, čo robí. Dievčatá už teda vedeli, čo budú robiť keď im ocko bude chýbať.

Týždeň ubehol a dievčatá sa lúčili z ockom. A už smutné neboli. Lebo guľa im ocka ukáže. Každý večer sa naňho pozerali. Čo robí, ako sa má. Tvrdili sestry mamine. Odvtedy boli len veselé dievčatá a tvorili krásne básne.

U nás na Vianoce

U nás na Vianoce
Celý stromček sa ligoce
Povešaný guľami, salónkami a na špičke hviezda jasná
Trbliece sa ligoce sa a je krásna

MAMINA

Mamina dostala novú žehličku,
tú starú hodila za hlavičku.
Hneď išla dačo ožehliť
a potom sa vedelo, že s nami bude žiť.

TATINO

Tatino novú vŕtačku dostal
hneď s ňou kamarát zostal.
Teraz leží v skrini v kúte,
nevedela, že tam bývať bude.

JA

Ja som gitaru dostala,
prekvapená som zostala.
Celý večer som brnkala do strún,
že to neviem, neprišlo mi na um.

BABKA PILINSKÁ

Babka sadu hrncov dostala,
v tých starých hneď variť prestala.
Veľmi ich chválila,
ani raz sa nepomýlila.

DEDKO PILINSKÝ

Dedko dostal ponožky,
dal si ich hneď na nôžky.
Popod nos si hovorí hm ako ma hrejú
a dedkovi sa všetci smejú.

BABKA ANDRUŠKOVÁ

Babka dostala sveter,
potrebovala však meter.
Či jej sveter bude dobrý,
bol jej dobrý a celý modrý.

TETA MARTULA

Moja teta papuče dostala,
celý večer v nich zostala.
Papuče sú modré
a Martule dobré.