Ženy 20. a 21. storočia

Obtiahnutý pruhovaný pulóver. Biela, žltá, tenká čierna. Vydutý hrudník: prsia. Pripadala si ako osa. Vypraté, voľné džínsy lemujúce útle boky. Biele tenisky. Ako kráľovná, napadlo jej so slúchadlami v ušiach. Magnetofón. Svietilo slnko.
Mama konečne pila pomenej. Výplata vyprchala do vzduchu, bolo to dávno a už musela aj s otcom počkať na novú. Blížila sa Veľká noc. Pod tú zahalí svoj alkoholizmus. Aspoň na pár týždňov. Potom to bude už opäť ona sama.
Práve včera si opitá prezerala staré albumy. Babkine fotografie. Sépiové.
Katarína si odpila z plechovky od coca-coly. Bola jar. Dnes sa chcela baviť. Nasadila si slnečné okuliare, bledú pokožku nastavila slnku. Medená. To bola farba jej vlasov. Vybrala sa po betónovej ulici. K Jankovi do Piešťan. Bol od nej o niečo starší. O viac než o niečo. Svet dnes voňal akosi inak.
Čerstvo vytlačené komunistické letáky povievali v jemnom vetre na stĺpoch.

Vlak chrčal, bzučal, praskal, lámal sa: škrípal. Konečne zastal. Janko stál vedľa nej na stanici, keď premýšľala. Opäť cítila ten zvláštny tupý, chladný pocit straty. O pár rokov si na tak prvoplánové pocity, určite už ani nespomenie. No teraz jej svetu panovali viac než ona sama.
– Keď raz budeme mať spolu deti, prvé bude dievčatko, – povedala zrazu.

Cestou domov opäť vlakom. Mal svoje auto, ale ona sa ľúbila voziť vlakmi a ešte s ním. Za oknami ešte stále porobená hmla. Ako aj ona. A navzájom si kradli obrazy z okien v štrikovaných svetroch.
Katarínin otec si opäť vypil. Aj mama už mala. Škriekala ako pobláznená, otec najskôr len prikyvoval, neskôr mrmlal, nakoniec kričal tiež. Postavil sa:
ležiaca mama na zemi a plakala a keď prišla Katarína a zbadala ako sa na ňu díva, skryla sa aj s tvárou do rukáva aby ju nevidela, ale potom sa mamina tvár opäť objavila, zaslzené oči a na vykrútených ústach škodoradostný úškľabok ježibaby.

x

Fotografia A: na tejto je mama, slnko jej žiarilo spoza ramena, keď sa niečomu nahlas smiala
Fotografia B: tuto kráčajú lesom so skupinkou ďalších mladých ľudí, vlasy mala krátke, plavé, pokožku hladkú a bledú, stmavla jej až vekom, bolo to niekedy na strednej

„Tvoja mama bola vždy veľmi… komplikovaná povaha. Ale to je každá žena. Každá potrebuje sociálnu istotu. A vzťahy ako také sú komplikované samé o sebe. Ľudia sú.“

Fotografia C: táto je pri jazere, na tejto sa kúpe a škerí do objektívu a…
Fotografia D: na tejto sa opaľuje, najskôr nevie, že tá fotka vôbec niekedy vznikla

„Tvoja matka bola živel. Zamlada občas aj utekala z domu. Keď ju otec nepustil a ešte jej aj schoval topánky, ona vyhrabala nejaké staré, kožušinové, zimné, a spúšťala sa po ríne. Raz aj spadla a poriadne si pri tom narazila chrbticu.“

Fotka E: táto je svadobná.
„Rozvádzam sa.“
„Zas?“

Fotka F: a na tejto som ja. Ich syn.

x

na stole si niekto zabudol pivo
tak si ho vzali
vypili ho
do dna a do dňa si kúpili svoje
videné o 1:23

Bola noc a oni sa opití trmácali domov.
denníkový zápis z 21.11.

„Spoznal som jedného chlapca. Volá sa Jozef. Nechodí do našej školy a je o niečo starší.“
mame

Boli sme tancovať. Bol tam chalan z našej školy. V gatiach ma nanosené, ale s nikým nechcel ísť tancovať, pokiaľ som ho nezavolal ja. Síce si ho uchmatla kamarátka, ale jeho celovečerné pohľady patrili aj tak len mne. Aj to žmurknutie keď zdravil pri odchode: – Vidíme sa v škole, – povedal s úškrnom.
videné o 23:49

– Mama, ja som…
– Ja viem.
– Ľúbiš ma?
– Áno.

„Nastav ten vintage filter, budeme ako Lana Del Rey. Alebo tento, s tým vencom na hlave vyzerá ešte lepšie, ten nechaj.“
Flip, flop, cvak.
„Odložte už tie telefóny lebo vám ich vezmem! Zvonilo!“
Niečo si načmárala do papiera. Založila ruky na stole, cez odraz v okuliaroch uprela pohľad do triedy. Spustila: „Fašizmus sa rozniesol po celom Slovensku ako mor. Aj rasová nenávisť… sa stretávali v kostolnej veži na námestí… zabil ho železnou tyčou hneď pred vilou… k rieke… a zachraňuje ho Maguš roznášajúci komunistické letáky.“
„O čom, doriti, celú dobu mlela? Ona je z tej literatúry vždy totálne opustená.“

Naozaj si chcela mať ako prvé dievčatko?
videné 0:03
Nie. Veď mám teba.
poslané 0:06