Keby som mal krídla

,,Keby som mal krídla, tak by som…“, táto predstava vŕtala v hlavách ľuďom už od pradávna. Ani ja nie som výnimkou, ani mňa táto myšlienka neobišla.

Keď som bol malý, chcel som použiť krídla a dobehnúť lietadlo alebo odfrčať na druhý koniec sveta. Moje predstavy o planéte Zem boli trochu skreslené, zemeguľu som si predstavoval ako balvany plávajúce na vode. Až neskôr, vďaka hodinám geografie, sa balvany v mojej fantázii zmenili na kontinenty, ktoré poskytujú domov živočíchom, rastlinám a najvyspelejšiemu cicavcovi – človeku. Vtedy sa v mojej hlave začali zjavovať cestovateľské plány. Sníval som o prehliadke londýnskeho Big Benu, o jazde na London Eye či nakuknutí do egyptských pyramíd, kde by som pátral po ešte neobjavených hrobkách faraónov. No najväčšou túžbou bolo prekonať môjho menovca Willyho Foga a obletieť celý svet aspoň o jeden deň rýchlejšie. Prečo chcem vidieť celý svet? Lebo v každom kúte našej planéty žijú ľudia v úplne iných podmienkach. V džungli žijú ľudia aj na stromoch, na severe majú domorodci príbytky zo snehu. Toľko rozdielov, a predsa sme všetci ľudia. To sa mi na našom svete páči a túžim ho precestovať naozaj celý.

Neskôr ma začal zaujímať vesmír. Zistil som, že okrem našej planéty existuje mnoho ďalších. Plánoval som objavovať nové galaxie a hviezdy. Chcel som si robiť domáce úlohy na veľmi vzdialenej kométe, ktorá by rotovala okolo našej krásnej Mliečnej dráhy.

Roky mi pribúdajú, stále viac a viac sa dozvedám o svete okolo mňa a názor na krídla som zmenil. Uvedomil som si, že sa dajú použiť aj oveľa lepšie. Keby som ich mal aspoň na malú chvíľu, vletel by som do minulosti a zabránil by som vojnám. Ak by sa mi to aj nepodarilo, nevzdával by som sa a lietal by som do myšlienok zlých ľudí, aby som ich usmernil tým správnym smerom.. Koniec-koncov, keď sa nad tým hlbšie zamyslím, krídla majú svoje miesto v snoch a možno tu na papieri, v mojom slohu. Ľudia sa narodili bez krídel a veľké veci musia dokázať bez nich. Stačí, ak každý začne od seba a urobí všetko pre to, aby dobrými skutkami zachránil budúcnosť ľudstva a celej našej planéty.